Kako podpreti avtistično osebo v družini ali med prijatelji?
Podpora avtistični osebi ne pomeni, da jo poskušamo spremeniti, temveč da razumemo njen način doživljanja sveta in ji omogočimo, da se v svojem okolju počuti varno in sprejeto. Vsaka avtistična oseba je drugačna, zato je pomembno, da poslušamo in spoštujemo njene potrebe.
Tukaj je 15 načinov, kako lahko kot družinski član ali prijatelj nudite pravo podporo.
1. Sprejmite avtistično osebo takšno, kot je
Avtizem ni nekaj, kar bi bilo treba "popraviti". Osebo podprite v njenem načinu razmišljanja, komuniciranja in doživljanja sveta. Spoznajte njene močne točke in posebne interese ter jih podprite.
2. Prilagodite komunikacijo
Bodite jasni in neposredni, izogibajte se prenesenim pomenom ali sarkazmu.
Uporabljajte preproste in konkretne stavke.
Dajte osebi čas za premislek in odziv.
3. Spoštujte senzorične potrebe
Avtistične osebe imajo lahko povečano ali zmanjšano občutljivost na zvoke, luči, vonje ali dotik. Če opazite, da se oseba izogiba določenim okoljem ali dražljajem, jo podprite tako, da ji omogočite umik ali zmanjšate senzorične motnje.
4. Podprite njihove rutine
Mnoge avtistične osebe se zanašajo na rutino, saj jim nudi občutek varnosti. Če pride do spremembe, jih nanjo vnaprej pripravite in razložite, kaj se bo zgodilo.
5. Bodite potrpežljivi v socialnih situacijah
Družabni dogodki so lahko naporni za avtistične osebe. Spoštujte, če se umaknejo ali potrebujejo čas zase. Lahko jih vprašate, kako bi jim bilo najbolj udobno sodelovati v družabnih dejavnostih.
6. Poslušajte in ne delajte domnev
Vsak avtistični posameznik je drugačen, zato ne domnevajte, kaj potrebuje, temveč ga preprosto vprašajte. Če oseba ne govori veliko o svojih občutkih, ji omogočite varno okolje, kjer se lahko izrazi na svoj način.
7. Ozaveščajte sebe in druge
Več kot veste o avtizmu, bolje boste razumeli, kako podpreti avtistično osebo. Berite knjige, spremljajte vire, poslušajte avtistične osebe in njihove izkušnje.
8. Bodite zaveznik, ne rešitelj
Vaša vloga ni, da "popravljate" ali "učite" avtistično osebo, kako naj se prilagodi družbi, ampak da jo podprete pri tem, da se počuti sprejeto. Stojte ob njej, bodite njena opora in ji pomagajte ustvariti okolje, kjer lahko zasije.
9. Razumite, da je očesni stik lahko neprijeten
Nekateri avtistični ljudje ne vzpostavljajo očesnega stika, kar ne pomeni, da ne poslušajo ali niso zainteresirani. Spoštujte to in se ne trudite vsiljevati očesnega stika.
10. Ne silite v fizični stik
Nekatere avtistične osebe se ne počutijo udobno pri objemanju ali fizičnih dotikih. Namesto da jih silite v fizično bližino, jih vprašajte, kaj jim ustreza.
11. Upoštevajte njihovo potrebo po času zase
Mnogi avtistični posamezniki potrebujejo čas, da si napolnijo baterije po druženju ali po napornih situacijah. Ne jemljite tega osebno.
12. Priznajte njihova čustva, tudi če jih izražajo drugače
Avtistični ljudje pogosto izražajo čustva drugače kot nevrotipični. Če nekdo ne kaže veselja na pričakovan način, to ne pomeni, da ni srečen.
13. Dovolite jim, da govorijo o svojih interesih
Mnogi avtisti imajo zelo specifične interese, o katerih radi govorijo. Poslušajte jih, tudi če tema ni vaša najljubša – to je njihov način povezovanja.
14. Bodite prilagodljivi pri načrtovanju aktivnosti
Veliki družabni dogodki, glasni prostori ali hitre spremembe načrtov so lahko stresni. Če načrtujete nekaj skupaj, vprašajte, kakšno okolje jim najbolj ustreza.
15. Spoštujte njihovo potrebo po strukturiranem okolju
Nekateri avtistični posamezniki delujejo najbolje v predvidljivih, organiziranih okoljih. Če je mogoče, omogočite jasne urnike, sezname opravil ali druge prilagoditve, ki jim pomagajo pri vsakdanjem življenju.
Podpora avtistični osebi pomeni predvsem razumevanje, prilagodljivost in sprejemanje. Z majhnimi koraki lahko močno vplivate na njeno počutje in vsakodnevno življenje. Ko se osredotočimo na njihove močne strani in jim omogočimo, da so to, kar so, gradimo bolj odprto in vključujočo družbo.