Zaposlitvena rehabilitacija: Kako do prilagojenega delovnega mesta?
Osnovno poslanstvo Zavoda Empatorij je pomoč osebam z izkušnjo drugačnosti pri vključevanju v nevrotipično družbo ter na trg dela.
Gre za pomemben korak, ki ni enostaven, sploh pa to ni en sam korak. Je pot. In kot vsaka pot ima tudi ta svoj začetek. Ena izmed možnosti za uspešno vključevanje oseb na avtističnem spektru na trg dela je zaposlitvena rehabilitacija. Ta prinese iskalcu dela s posebnimi potrebami status, ki mu omogoča prilagojeno delovno okolje. Kako priti do tega statusa? Poglejmo po vrsti: najprej je na vrsti delovna rehabilitacija, tej sledi še zaposlitvena rehabilitacija.
Delovna rehabilitacija
1.Dokumenti, ki jih potrebuješ
Najverjetneje že imaš uradno medicinsko diagnozo, če ne, jo je pred začetkom zaposlitvene rehabilitacije potrebno pridobiti pri zdravniku. Ta dokument vzameš s seboj, ko greš na Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ). Prav tako vzameš s seboj tudi dokazilo o dokončani izobrazbi.
2.Zavod RS za zaposlovanje
Tukaj ti dodelijo rehabilitacijskega svetovalca, ki vodi ves tvoj postopek. K njemu greš lahko sam ali v spremstvu starša ali asistenta. Takoj za vhodnimi vrati je informator, ki te bo usmeril k svetovalcu. Svetovalec ti bo na prvem srečanju opisal postopek, v katerega vstopaš, uredil ustrezne dokumente ter ti ponudil naslove centrov, ki izvajajo program zaposlitvene rehabilitacije.
Program zaposlitvene rehabilitacije izvaja več centrov v Sloveniji. Ko izbereš, kje boš opravljal zaposlitveno rehabilitacijo, bo svetovalec vzpostavil stik z izbranim centrom. Običajno vabilo na prvi pogovor na izbrani center za zaposlitveno rehabilitacijo ne sledi takoj, ko zaključiš pogovor na ZRSZ, saj so na centrih za zaposlitveno rehabilitacijo čakalne vrste. Zato je priporočljivo, da z začetkom postopka, torej z obiskom na ZRSZ, ne odlašaš.
Oglej si Seznam izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije.
3.Center za zaposlitveno rehabilitacijo
Počakaj, da prejmeš vabilo na prvi razgovor, v katerem dobiš navodilo, kako vzpostaviti stik. Tudi na prvi razgovor na centru te lahko spremljajo starši ali asistent. Na tem uvodnem razgovoru se boste pogovorili o namenu, ciljih in poteku obravnave.
V postopku zaposlitvene rehabilitacije se izvajajo različni programi, ki so sestavni del celostne rehabilitacije. Prvi del obravnave je namenjen temu, da se pridobi natančnejšo in poglobljeno oceno tvojih funkcijskih zmožnosti, delavne vzdržljivosti in učinkovitosti. Pridobijo pa tudi vpogled v tvojo sposobnost učenja in celotnega funkcioniranja. Ta del se lahko razlikuje pri različnih izvajalcih, načeloma pa traja 10 delovnih dni, običajno po 4 ure na dan.
V celotnem postopku boš sodeloval s strokovnim timom, sestavljenim iz terapevtov in drugih strokovnjakov: s specialistom medicine dela, prometa in športa, psihologom, socialnim delavcem, tehnologom in delovnim terapevtom. Obravnave so individualne, razen obravnave s tehnologom in delovnim terapevtom. Če se pojavijo kakršnekoli težave in se ugotovi, da je zate potrebno delovno okolje nekoliko prilagoditi, se lahko pripravi tudi ustrezen načrt prilagoditve.
Ob koncu obravnave boš seznanjen z ugotovitvami, mnenji in predlogi, izčrpno Poročilo oobravnavi v rehabilitacijskem timu pa bo poslano na Zavod RS za zaposlovanje.
4.Strokovno mnenje
Ko na centru za delovno rehabilitacijo izdelajo svoje mnenje o tvoji delovni usposobljenosti, ga pošljejo na ZRSZ, kjer ga obravnava posebna komisija. Tvoja navzočnost v tem delu postopka ni potrebna. Ko in če komisija potrdi mnenje, ki ga je prejela s centra, dobiš status delovnega invalida. Ta ti omogoča zaposlovanje z upoštevanjem posebnih pogojev.
Zaposlitvena rehabilitacija
Po opravljeni delovni rehabilitaciji sledi drugi del – tako imenovana zaposlitvena rehabilitacija. Gre za dejansko iskanje ustrezne zaposlitve zate in lahko traja dalj časa, odvisno od tega, koliko možnosti je na voljo in kako uspešno je iskanje zaposlitve. Tudi tukaj je nekaj razlik med različnimi izvajalci zaposlitvene rehabilitacije, na splošno pa velja, da sodeluješ s svojim svetovalcem, ki ti pomaga in svetuje pri iskanju ustrezne zaposlitve. Zaposlitev pa si aktivno lahko iščeš seveda tudi sam.
Pri iskanju dela, predvsem priložnostnih del, ti lahko pomagamo tudi mi v Empatoriju, stik z nami pa vzpostaviš prek el. naslova: info@empatorij.si
Pa še nekaj dodatnih nasvetov za primer, če se v postopku obravnave znajdeš v stiski:
-vedno lahko prosiš, da je v vseh korakih obravnave navzoča oseba, ki ji zaupaš (starši, asistent, sorojenci ...)
-vsem, ki sodelujejo v postopku, lahko postavljaš dodatna vprašanja. Priporočamo ti, da si jih pripravi že doma in si jih morda celo zapiši
-izvajalci programa so resda zavezani ustaljenemu postopku, ki je za vse enak, vendar je delno tudi prilagodljiv glede na posameznika
-tudi na Zavodu Empatorij smo ti na voljo za dodatne nasvete in podatke ter vzpodbudo
Voščimo ti veliko uspeha na tej poti, predvsem pa te vzpodbujamo, da se za ta korak odločiš, saj ti bo status delovnega invalida v veliko pomoč pri iskanju zaposlitve ter pri vključevanju na trg dela!